Reorganizacja działów Prozy

Ogłoszenia oraz miejsce na zgłaszanie propozycji i uwag.

Który próg bardziej ci odpowiada?

Wariant A - 5 tysięcy znaków
13
72%
Wariant B - 10 stron znormalizowanego maszynopisu
5
28%

Liczba głosów: 18

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska

Post#1 » 3 sie 2017, o 20:04

Drogie Artki! W najbliższym czasie nastąpi reorganizacja działów prozy. To prawdopodobnie największa zmiana na forum, jaka przydarzy się na forum od lat, więc pokrótce wyjaśnię, co i dlaczego.

Mianowicie - na forum od jakiegoś czasu funkcjonuje usprawnienie, które bardzo ułatwia wyszukiwanie tekstów wedle ich gatunku lub konwencji. Mowa oczywiście o tagach. Wraz z ich wprowadzeniem obecny podział na Fantastykę i Prozę obyczajową stał się nieprzydatny.
Te dwa działy - Fantastyka i Proza obyczajowa - zostaną zastąpione przez "Miniatury i inne formy krótkie" oraz "Powieści i inne długie formy".
W związku z nowym podziałem należałoby ustalić, co według regulaminu forum będzie formą krótką, a co formą długą, a jako że ten podział ma przede wszystkim być wygodny i instynktowny dla użytkowników, pozostawiamy ten wybór do rozstrzygnięcia w formie ogólnodostępnej ankiety.

Przewidujemy dwa różne progi objętości:
Wariant A - w dziale Miniatur publikować można teksty do 5 tysięcy znaków ze spacjami, czyli wszelkie drabble, miniaturki i inne króciaki.
Dlaczego 5 tysięcy znaków? Przeważnie miniatury i krótkie opowiadania publikowane na forum mają około 3-4 strony, co można przeliczyć na około 4-5 tysiące znaków. W myśl tego progu wszystko, co krótkie, więc wszelkie drabble i mini będą w dziale form krótkich. Nie będzie dotyczyć to części powieści i opowiadań publikowanych w częściach, choćby taka miała nawet ledwie tysiąc znaków, w myśl tego, że to fragment długiej całości.

Wariant B - alternatywną jest granica, która nawiązuje do jednej z zasad regulaminu, która mówi, że każdy tekst dłuższy niż 10 stron znormalizowanego maszynopisu należy dzielić na części. Wszystko dłuższe byłoby uznawane za formę długą (i, jak wyżej, wszelkie fragmenty powieści i opowiadań niezależnie od długości).

Dla leniuszków:
TL;DR - reorganizujemy działy Prozy. Działy "Fantastyka" i "Proza obyczajowa" zostaną zastąpione przez "Miniatury i inne formy krótkie" oraz "Powieści i inne długie formy". W związku z nowym podziałem w grę wchodzi ustalenie, co według regulaminu forum będzie formą krótką, a co formą długą, dlaczego urządzamy ankietę, w której użytkownicy zadecydują, czy wolą wariant A (próg 5k znaków dla formy krótkiej), czy wariant B (próg 10 stron znormalizowanego maszynopisu).

Awatar użytkownika
Deneve
Rozwydrzona wydra
Rozwydrzona wydra

Post#2 » 3 sie 2017, o 20:23

A co, jeśli ktoś delikatnie tę granicę przekroczy? Może dać jakiś margines np. 1000 znaków?
Edit: to znaczy takie niepisane prawo, żeby nie karać użytkowników, jeśli troszeczkę ten limit przekroczą, czasem programy różnie liczą znaki na przykład, albo po prostu przekroczy się np. o 200 znaków niechcący.
Show them the storm. Let them be afraid it could come back.

Awatar użytkownika
Camenne

Post#3 » 3 sie 2017, o 20:32

Wiadomo, że nikt z moderacji nie będzie wklejał każdego publikowanego tekstu do edytora, by sprawdzić dokładnie stan znaków :) Jeżeli jednak ktoś wrzuci do działu miniatur tekst, który wizualnie wygląda na dwukrotnie dłuższy niż próg, dajmy na to, 5k znaków, jeżeli taki zostanie wybrany, to temat zostanie przeniesiony. W razie namiętnego braku zwracania uwagi na limity, zostałyby wyciągnięte konsekwencje, ale nie przewidujemy srogiego karania za podobne przewinienie, bo to nie jest zachowanie zasługujące na takowe; tak samo jak obecnie nie było kar w przypadku przekraczania progu 10 stron zm na temat.

Dla ułatwienia moglibyśmy przyjąć margines błędu, który będzie zaznaczony w regulaminie, a ten najłatwiej będzie ustalić, gdy już będzie wybrany wariant, który wolą użytkownicy.

Awatar użytkownika
Monivrian
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Post#4 » 5 sie 2017, o 13:05

Nie widzę żadnego sensu zmieniania czegoś co do tej pory było dobre. Nie upodobniajcie do Weryfikatorium z jednym działem na wszystkie gatunki.

Awatar użytkownika
Głodzia
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Post#5 » 5 sie 2017, o 13:29

Moim zdaniem też jest dobrze tak jak jest teraz.
Deszcz bębniący w szyby szukał ukrytego wejścia, chcąc dotrzymać jej towarzystwa.

Awatar użytkownika
Camenne

Post#6 » 5 sie 2017, o 14:15

Monivrian pisze:Nie widzę żadnego sensu zmieniania czegoś co do tej pory było dobre. Nie upodobniajcie do Weryfikatorium z jednym działem na wszystkie gatunki.

Pragnę zauważyć, że mamy przecież szczegółowe tagi gatunkowe, które znacznie dokładniej określają, o czym jest tekst, zdecydowanie lepiej niż działy ogólne typu "proza obyczajowa". Pozostanie przy obecnym podziale to niepotrzebne dublowanie i niewykorzystanie możliwości na wprowadzenie odrobiny więcej sensu w podział.

Awatar użytkownika
Głodzia
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Post#7 » 5 sie 2017, o 14:22

Mi wygodniej jeśli jest napisane "proza obyczajowa", "fantastyka", niż jeden dział i szukanie po tagach. Zawsze istnieje opcja, że ktoś doda tag, który niekoniecznie odzwierciedla to, co przedstawia tekst - dla czytającego wtedy to strata czasu, bo nie znalazł tam tego, co chciał poczytać.
Teraz zaś wchodzę tylko w to, co chcę. Interesuje mnie fantastyka to wchodzę w dział "fantastyka" i wyszukuje, co mnie zainteresuje (np. po tytule). Ale wiem, że to przynajmniej ma coś wspólnego z fantastyką.
Deszcz bębniący w szyby szukał ukrytego wejścia, chcąc dotrzymać jej towarzystwa.

Awatar użytkownika
Karen
mistrzyni tortur przy użyciu narzędzi dentystycznych
mistrzyni tortur przy użyciu narzędzi dentystycznych

Post#8 » 5 sie 2017, o 15:05

Idąc Twoim tokiem rozumowania, Głodzia, tak samo ktoś może wrzucić tekst nie do tego działu co trzeba. Nie musimy daleko szukać - Grafa Artysta i moja Alicja są w obyczajowej, mimo że elementy ''paranormalne''/fantastyczne zawierają.
Podział długie/krótkie ładnie rozdzieli jedne od drugich.
A co do fantastyka/obyczaj, to klikniesz sobie w tag i będziesz miała całą listę tekstów z tagiem takim czy takim. Więc nie widzę problemu.
„Wszyscy mamy źle w głowach, że żyjemy!”

Borsuk
scyzoryk
scyzoryk

Post#9 » 10 sie 2017, o 12:58

Ja chyba optowałbym za lekko naciągniętym wariantem A - tak do 5, 6 tys. znaków. Instynktownie tę wielkość postrzegam jako granicę między szybkim czytnięciem a czymś, co wymaga zrobienia sobie herbaty.

Awatar użytkownika
Camenne

Post#10 » 15 sie 2017, o 14:20

Ja chyba optowałbym za lekko naciągniętym wariantem A - tak do 5, 6 tys. znaków. Instynktownie tę wielkość postrzegam jako granicę między szybkim czytnięciem a czymś, co wymaga zrobienia sobie herbaty.

Dla mnie taka granica to tekst na około 3 strony, czyli orientacyjnie 5k znaków - coś, co jestem w stanie przeczytać i skomentować w pół godziny, czyli nawet przed wyjściem do pracy etc. - stąd taka propozycja. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by limit nieco zmienić, jeżeli ta opcja zostanie wybrana, tym bardziej, że 4 strony, więc niewiele więcej, to już około 7000 znaków.
Przyznam, że liczyłam na nieco większe zainteresowanie niż 16 głosów, i liczę, że jeszcze ktoś weźmie udział w ankiecie :)

Wróć do „O Artefaktach”