Zapiski Grafomana

Podejmij wyzwanie, wyznacz cel i dąż do niego! Dziennik pisania dla osób potrzebujących mobilizacji.
Awatar użytkownika
Grafoman
Pędzipióro

Zapiski Grafomana

Post#111 » 22 maja 2017, o 16:20

DuralT pisze:Graf oby Ci się udało :)

Dzięki. :) Tobie też życzę weny!
"Jeśli chcesz się po­wiesić, po­wieś się na wy­sokim drzewie. "

Awatar użytkownika
Grafoman
Pędzipióro

Zapiski Grafomana

Post#112 » 5 cze 2017, o 22:25

Ech, dawno tu nie zaglądałem. Muszę się zmobilizować i ruszyć zarówno z przeróbkami Arta, jak i z rozdziałem 19.

Awatar użytkownika
Grafoman
Pędzipióro

Zapiski Grafomana

Post#113 » 21 cze 2017, o 17:31

Przeróbki dobiegły końca. A przynajmniej taką mam nadzieję.
Oto lista linków, pod którymi znajdują się najistotniejsze zmiany. Dla ułatwienia podaję w nawiasach, co zmieniło się najbardziej. Jakby ktoś zechciał looknąć, to zapraszam i z góry dziękuję za wszelkie uwagi. :)

Rozdział 5 - Dodana jedna postać - syn pacjentki, Achim viewtopic.php?f=85&t=3682
Rozdział 6 - zawiera szczątkowe wyjaśnienie relacji Samael - Izmael viewtopic.php?f=85&t=3681
Rozdział 8 - Zmiany w postaci Samaela (WAŻNE) - viewtopic.php?f=85&t=3680&p=51631#p51631
Rozdział 17 - zmiany w rozmowie braci (przedłużenie wątku z rodziału 5. W zasadzie można zrozumieć z kontekstu) - viewtopic.php?f=85&t=4396

Co do 19stki... Wstyd się przyznać, ale nie ruszyłem jej ani trochę. Plus, zgubiłem pomysł na rozdział, bo go sobie nie zapisałem... :(

Edit 21. 06.2017
Zastój pokonany! :D

Awatar użytkownika
Grafoman
Pędzipióro

Zapiski Grafomana

Post#114 » 21 cze 2017, o 17:57

Zgodnie z sugestią Gorgiasza, zamieszczam tutaj listę słów i motywów, których używam do opisu niektórych wątków żydowskich w "Artyście". Mam nadzieję, że poniższy spis trochę rozjaśni fabułę.

Słówka:

Get - list rozwodowy, dokument unieważniający małżeństwo. Musi on być podpisany przez męża i dwóch świadków. Wręczenie getu może odbywać się przez pośrednika lub osobiście. Rozwód w judaizmie jest domeną mężczyzny.
Sidur - "książeczka do nabożeństwa", spis najważniejszych modlitw judaizmu.
Kipa - jarmułka, mycka.
Mayn lib - w języku jidysz oznacza tyle, co "moje kochanie".
Goj - potoczne określenie osoby narodowości innej, niż żydowska. Wbrew pozorom, nie ma jednoznacznie pejoratywnego wydźwięku.
Mincha - modlitwa popołudniowa. Często bywa odmawiana "hurtowo" razem z modlitwą wieczorną (ma'arriw).
Bettruhe- określenie niemieckie, oznacza konieczność pozostania w łóżku.

Motywy:

Motyw szklanki - istnieje zwyczaj, że podczas ceremonii zaślubin pan młody rozdeptuje szklankę na pamiątkę zburzenia świątyni w Jerozolimie.

PS Listę tę postaram się uzupełniać, jeśli znajdę coś jeszcze. Jakbyście mieli jakieś sugestie, to chętnie się z nimi zapoznam.I będę za nie bardzo wdzięczny. :)

Awatar użytkownika
Grafoman
Pędzipióro

Zapiski Grafomana

Post#115 » 25 cze 2017, o 22:22

Kurczę, im bardziej rozkminiam Arta, tym więcej wątpliwości mnie nachodzi. Teraz zastanawiam się nad zmianą nazwiska dla jednego z dwóch głównych bohaterów (Lejki i Lewija). Tylko pozostaje pytanie: komu i na jakie? Hmmm... Mielibyście jakieś pomysły? Byłbym wdzięczny niesamowicie. :)

Awatar użytkownika
Gorgiasz
Zdobywca Artefaktu 2014

Zapiski Grafomana

Post#116 » 26 cze 2017, o 09:29

Jak pisałem, nazwisko Lewij ma swoje znaczenie i zakładam, że nadałeś je świadomie. Zmieniłbym Lejkę. Według mnie powinno się różnić również "długością", a więc albo jednosylabowe, albo trzy-cztero. I dałbym o niemieckim brzmieniu, na przykład z końcówką "stein", "stern" czy "bach".

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska
Jawna opcja Mandaloriańska

Zapiski Grafomana

Post#117 » 26 cze 2017, o 11:40

Bylebyś nie przechrzcił Lejki na Nowaka :mrgreen:

Awatar użytkownika
Grafoman
Pędzipióro

Zapiski Grafomana

Post#118 » 26 cze 2017, o 12:31

Camenne pisze:Bylebyś nie przechrzcił Lejki na Nowaka :mrgreen:

Na Nowaka? Nie, aż tak okrutny nie będę. Na razie przechrzczony jest na nazwisko Kieselstein (po niemiecku znaczy "Kamyczek"), ale obawiam się, że brzmi ono bardziej z żydowska niż z niemiecka. Zobaczy się jeszcze. :)

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Zapiski Grafomana

Post#119 » 26 cze 2017, o 12:39

Nie dawaj mu nazwiska Heim, to by była przesada, bo choć krótkie, zwięzłe i niemieckie, to... nieprzychylnie się kojarzy.
— No to płyńmy dalej, marynarzu, bo?
— Navigare necesse est, vivere non est necesse.
Andrzej Ziemiański – Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V

Awatar użytkownika
Grafoman
Pędzipióro

Zapiski Grafomana

Post#120 » 26 cze 2017, o 12:43

DuralT pisze:Nie dawaj mu nazwiska Heim, to by była przesada, bo choć krótkie, zwięzłe i niemieckie, to... nieprzychylnie się kojarzy.

Dzięki za podpowiedź, Dural. :) Nie pomyślałem o nazwisku Heim nawet, ale masz rację, przesada. Jak myślisz, nazwisko powyżej pasuje?

Wróć do „Dziennik literacki”